Haberler & Duyurular

POMPA MUAYENE BAŞVURULARI HAKKINDA

Değerli bayilerimiz;

Sanayi İl ve Ticaret Müdürlükleri 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu çerçevesinde akaryakıt ve LPG istasyonlarında 2 yılda bir periyodik damga kontroller yapmakta olup, damgası kopmuş, bozulmuş ya da damga süresi dolmuş pompa kullanan istasyonlara idari para cezası uygulamaktadır. Para cezası uygulandıktan sonra Sanayi İl ve Ticaret Müdürlükleri bu eksiklerin tamamlanması için belli bir süre vermektedir ve verdikleri süre içerisinde muayenesi yaptırılmayan pompalara da el koymaktadır. El konulan pompaların mülkiyeti ise kamuya geçirilmektedir.  

Akaryakıt ve LPG istasyonlarında kullanmış olduğunuz pompalarda Damga süresi dolanların periyodik muayenesi için ilgililer tarafından, sürenin dolduğu yılı izleyen Şubat ayının son gününe kadar elektronik ortamdan başvuru yapılması gerekmektedir. Periyodik muayeneye zamanında müracaat edilmediği takdirde, daha sonra müracaat etmiş olsalar dahi, o ölçü aletinin kullanımda olduğunun tespit edilmesi halinde, damga süresi dolmuş ölçü aleti kullanma fiilinden dolayı, 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu hükümlerine göre idari ve cezai işlem uygulanmaktadır.

 Bilgilerinize sunarız.

  • Başvuru Süreci

İnternet Arama motorunuza bams.sanayi.gov.tr yazın. Çıkan ekrandan il müdürlükleri sekmesine girin daha sonra ölçü aletlerinin ilk, periyodik ve stok muayene başvuruları bölümünü tıklayın. Gelecek olan ekrandan e-devlet hesabınız ile sisteme giriş yapın.  Yapılması gereken işlemler ile ilgili gerekli bilgileri doldurun. Başvurunuzu kontrol ettikten sonra başvurunuzu kaydedin. Başvurunuz tamamlanmıştır.

Muayene ve damgalama ücretleri;

Akaryakıt, LPG, Adblue ve Diğer Sayaçlar için Tabanca Başı;

Servis Tipi (120 L/dk) : 53,6 TL/Adet

Tanker Tipi (750 L/dk) : 85 TL/Adet

Depo Tipi (750 L/dk) : 161,6 TL/Adet

Yerinde muayene ücreti için ise ‘’Memuriyet Mahalli’’

İçinde ise : 41,4 TL

Dışında ise : 55,10 TL

İl Dışında İse: 82,70 TL

 

NOT: Bütün damgalarınızı tek tek kontrol etmeniz tavsiye edilmektedir. Her pompanın tabanca damga tarihleri muhtelif zamanlarda yapılan bakımlarda değişmiş olabileceğinden aynı olmayabilir. Bu durumda cezai işlemle karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.

 

 

 

 Enes Okan KALAÇ

QPLUS/QGAS Yatırım Mühendisi

 İletişim: 0 531 104 35 40

Benzin : 6,38 Motorin : 6,06 LPG : 3,71
Arşiv fiyatlarımız için tıklayınız
Bizi Sosyal Medya da
Takip Edin!
Farklılaştırılmış Ürünler İle İlgili Açıklama

Farklılaştırılmış Ürünler ile ilgili açıklama Farklılaştırılmış olsun ya da olmasın ülkemizde lisans sahiplerince piyasaya arz edilen akaryakıt türlerinin tamamı Avrupa Birliği Standartları’na ve EPDK tarafından belirlenen teknik düzenlemelere uygun olmak zorundadır. Bu kapsamda hepsi araçlardagüvenle kullanılabilirler. Farklılaştırılmış ürünler ile diğerleri arasında kalite vb. düzenlenmiş özellikler bakımından otomobil, otobüs, kamyon, tır, traktör vb. araç türüne göre sınırlayıcı ayrımlar bulunmamaktadır.